Check inför sommarens åkande efter vägen

ARBETSDAG. Första dagen på en ny månad och Ledskärs-Bådelögerns Vägförening avsatte några timmar under lördag förmiddag med att plocka in vinterns plogpinnar mm.
– Inte så stor arbetsinsats just denna gång med det är som allt annat. Löpande underhåll är alla vinnare på, sade föreningens ordförande P-O Glaas till ledbag.se.

Lupiner & saltspridaren
Föreningens väg håller totalt sett en bra standard efter investeringarna som är gjorda med åtskilliga gruslass där styrelsen på sikt vill bygga en kassa för att kanske inom 2-5 år kunna grusa sista biten.

– Som sagt idag var det fokus på plogpinnar, laga saltspridaren (ett måste för att inte vägen ska damma bort) samt punktinsatser mot de för ögat fina och färgglada lupiner men på sikt kan blomsterlupin påverka vegetationen där den etablerat sig på grund av sin förmåga att binda kväve och därmed gödsla marken, säger Glaas.

Vägstämma 2023/24
Kommer att hållas lördag 20 juli.

– Vi kommer med påminnelser via vår vägtavla samt e-post, sade PO Glaas avslutningsvis.

Foto: BIRGITTA SJÖBERG

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *